Tézisek

1.
A nonmodern radikális nyitottságot jelent a modernitás alternatíváira.
2.
A nonmodern nem a modernitás tagadása, hanem azon kívüli lehetőségek és életgyakorlatok és gondolkodásformák igenlése.
3.
A nonmodern nem-lineáris, hanem szférikus.
4.
A nonmodern nem törekszik az ember és a társadalom tökéletesítésére.
5.
A nonmodern táplálkozik és inspirációt merít a modernitás-kritikák különböző hagyományaiból, így a pre-modern és posztmodern kritikákból.
6.
A nonmodern több kíván lenni mint pusztán a modernitás kritikája, sokkal inkább olyan metakeret, amely a pluralizmus jegyében az életmódok, értékek és kultúrák sokféleségének a kibontakozását mozdítja elő.
7.
A nonmodern rokonságot mutat azon politikafilozófiai szemléletmódokkal, amelyek a társadalmi és politikai rendet nem racionális úton konstruálhatónak, és nem racionális elvek mentén átalakíthatónak gondolják el.
8.
A nonmodern a természet rendjének az eszméjének a rehabilitációjára és aktualizációjára vállalkozik, abban az értelemben hogy a társadalmat több mint emberi viszonyok összességeként értelmezi.
9.
A nonmodern a haladás eszméjével szemben a komplexitás és nem-linearitást helyezi a középpontba.
10.
A nonmodern elutasítja a szcientizmus és technokratikus szemléletet, valamint az episztemológiai imperializmus minden formáját.
11.
A nonmodern minden egyetemes igényű történelemfilozófiai narratíva végét hirdeti.
12.
A nonmodern az ember és természet új rendjének a kinyilvánítása, amely a társadalom spontaneitásának, a rend mint olyannak a humanizmuson és antropocentrizmuson kívül értelmezett új formájának a jogosultságát mondja ki.